سبد خرید :
محصول

سبد شما خالی است.

مقایسه تلویزیون سونی X85K با X90K

مقایسه تلویزیون سونی X85K با X90K

در سال های اخیر در ایران تلویزیون های سونی خریدارن خاصی جذب کرده اند و اکثرا افرادی که می خواهند یک تلویزیون سطح جهانی و بروز بگیرند برند سونی را انتخاب می کنند. تنوع تلویزیون های سونی هم بسیار منطقی و جالبه چراکه نه مثل بقیه برندها خیلی زیاد هستن که خریدار سر در گم بشه و نه اینقدر کم  هستن که نتونه همه سلیقه ها و قدرت خرید مختلف را پوشش دهد. دو سری از تلویزیون های سونی که چند ساله جز بهترین و پر فروشترین تلویزیون های بازار قرار دارند سری X90 و X85 سونی هستند. این تلویزیون ها در سال 2022 به نام های X85K و X90K معرفی شده اند.

مقایسه طراحی تلویزیون های سونی X90K و X85K 

سونی هر دو مدل تلویزیون را به صورت تخت عرضه بازار کرده است. در نگاه اول هر دو تلویزیون شبباهت زیادی به همدیگر دارند. یکی از زیبایی هایی که هر دو تلویزیون دارند وجود قاب باریک در اطراف تلویزیون می باشد. هر دو مدل تلویزیون دارای قاب باریک می باشند که اندازه آن تقریبا 1 الی 1.5 سانتی متر می باشد و فوق العاده باریک است. مهمترین تفاوت ها عبارتند از : 

1- قسمت پشتی این تلویزیون ها به شکل شطرنجی است. تنها تفاوتی که دارند وجود یک مربع تراش خورده بر روی بدنه تلویزیون سونی X90K می باشد که اسم Bravia روی آن حک شده است در حالی که تلویزیون X85K  این طراحی را ندارند.

2 –  پایه تلویزیون X90K نقره ای می باشد و تخت و در حالی که تلویزیون X85K  مشکی می باشد و دو شاخه ای یعنی تخت نمی باشد و کمی بلند به نظر میرسد. در تصویر زیر می توانید تفاوت پایه ها را مشاهده کنید. پایه هر دو مدل تلویزیون قابل جدا سازی می باشند و می توانید به راحتی با نصب براکت مناسب، تلویزیون ها را به دیوار نصب کنید. اگر می خواهید مدل های X85K را با مدل 2023 X85L مقایسه کنید مقاله مقایسه تلویزیون سونی X85K با X85L را مطالعه کنید.

مقایسه طراحی تلویزیون های سونی X90K و X85K 

پشت تلویزیون های سونی X90K و X85K 

تفاوت کیفیت تصاویر در تلویزیون X90K و X85K  

هر دو مدل تلویزیون سونی دارای کیفیت تصویر 4K می باشند. این کیفیت تصویر دارای 8 میلیون پیکسل می باشد و تصاویر را با وضوح بالایی به نمایش می گذارد. فرمت های HDR که شامل HLG ،HDR10  و Dolby Vision می باشد در هر دو مدل تلویزیون سونی به چشم می خورد. این قابلیت های سبب ایجاد رنگ ها در طبیعی ترین حالت می شوند و رنگ های تیره را تیره و رنگ های روشن را درخشنده تر به نمایش خواهند گذاشت. سونی پنل این تلویزیون های X90K و X85K  را با VA عرضه بازار کرده است. تلویزیون هایی که دارای پنل VA  می باشد نیز تاثیر خوبی را بر روی نمایش تصاویر خواهند گذاشت و تصاویر را بسیار پررنگ و غنی به نمایش در خواهند آورد. مهمترین تفاوت ها عبارتند از:

1- این تلویزیون ها از لحاظ نور پس زمینه با همدیگر متفاوت می باشند. تلویزیون X90K دارای نور پس زمینه Direct Full Array LED و تلویزیون X85K  دارای نور پس زمینه Direct LED می باشد. در واقع تلویزیون X90K عملکرد بهتری دارد و بهتر می تواند نور پس زمینه را کنترل کند.

2- تلویزیون سونی X90K  ویژگی لوکال دایمینگ برای بهبود بیشتر کنتراست دارد. در مقابل تلویزیون سونی مدل X85K ویژگی لوکال دایمینگ برای بهبود بیشتر کنتراست ندارد. همچنین باعث می‌شود از هاله هایی در HDR ظاهر شوند.  اگر می‌خواهید در محیطی طویل از آن استفاده کنید، زاویه دید محدودی دارد.

مهمترین تفاوت تلویزیون X85K و X90K، نداشتن ویژگی لوکال دایمینگ (Local Dimming) در X85K است.

 

موتور پردازش تصویر

 این تلویزیون های سونی دارای پردازنده های متفاوتی می باشند. تلویزیون X90K دارای پردازنده Cognitive Processor XR و تلویزیون X85K  دارای پردازنده 4K HDR Processor X1 می باشد. بی شک هر دو مدل پردازنده های جز پردازنده های بسیار قدرتمندی هستند و عملکرد قابل قبولی را ارائه می دهند اما پردازنده Cognitive Processor XR حرفه ای تر عمل می کند و به نحو احسن سبب بهبود تصاویر خواهد شد. این پردازنده با استفاده از هوش شناختی می تواند چهره را تشخیص دهد و همچنین جزئیات را تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

  • تلویزیون X90K دارای پردازنده Cognitive Processor XR است و عملکرد بسیار عالی را ارائه می دهد. تکنولوژی XR Contrast Booster 10 در این تلویزیون استفاده نموده است که نسبت به مدل سال گذشته پیشرفته تر می باشد و کنتراست تصاویر را بالا می برد.

 

  • تلویزیون سونی X85K دارای پردازشگر تصویر 4K HDR Processor X1 است. این پردازشگر وظیفه پردازش تصاویر را در این تلویزیون به عهده دارد. و نسبت به پردازشگر X90K ضعیف تر است.

کیفیت صدای تلویزیون های سونی مدل  X90K و X85K 

این دو مدل تلویزیون از لحاظ کیفیت و میزان صدا با همدیگر متفاوت می باشند. تلویزیون X90K دارای میزان صدای 30 وات می باشد و در نقابل تلویزیون X85K دارای میزان صدای 20 است. قابلیت های صوتی همچون Dolby Audio ،  Dolby Atmos و DTS Digital Surround در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد. این قابلیت ها سبب ایجاد صدای بسیار با کیفیت و فراگیر خواهند شد. اما تلویزیون X90K دارای قابلیت پیشرفته تری همچون 3D Surround Upscaling می باشد که ضمن صدای بلند تر صدای نسبتا سه بعدی را به گوش مخاطبان خود خواهد رساند. پس در واقع کیفیت صدای تلویزیون X90K نسبتا بهتر از تلویزیون X85K می باشد.

  • تلویزیون X90K دارای میزان صدای 30 وات می باشد و دارای قابلیت پیشرفته تری همچون 3D Surround Upscaling می باشد.
  • تلویزیون X85K دارای قدرت صدای 20 وات است.

قابلیت گیمینگ در تلویزیون های سونی مدل  X90K با X85K  

گیمینگ نیز یک قابلیت بسیار مهم در سرگرمی به حساب می آید. این تلویزیون های سونی هر دو جز تلویزیون های قدرتمند و مناسب برای بازی های ویدئویی می باشند. قابلیت هایی همچون پورت ورودی HDMI 2.1، تکنولوژی ALLM و تکنولوژی VRR که سب ایجاد رفرش ریت متغییر می شود، در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد. همچنین قابلیت HGIG که سبب ایجاد رنگ ها و صحنه های طبیعی می شود نیز در هر دو تلویزیون پشتیبانی می شود. به طور کلی این تلویزیون ها مناسب برای بازی می باشند و عملکرد عالی ارائه می دهند.

بررسی سایزهای موجود تلویزیون X90K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 55X90K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 65X90K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 75X90K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 85X90K

بررسی سایزهای موجود تلویزیون X85K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 55X85K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 65X85K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 75X85K

مشاهده و خرید تلویزیون سونی 85X85K

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.