سبد خرید :
محصول

سبد شما خالی است.

مقایسه پنل IPS و VA کدام یک بهتر است؟

مقایسه پنل IPS و VA کدام یک بهتر است؟

مقایسه پنل VA و IPS: تلویزیون از وسایل پرکاربرد منزل به شمار می آید و به طور معمول مدت زیادی در روز روشن و در حال استفاده است. امروزه تلویزیون ها از فناوری و پنل های مختلفی استفاده می کنند. در واقع هیچ نوع پنل کاملی وجود ندارد اما در حال حاضر فناوری رایج صفحه نمایش ها، LCD می باشد که مخفف نمایشگر کریستال مایع است. دو نوع پنل VA و IPS امروزه در تلویزیون های LCD دارای نور پس زمینه LED استفاده می شوند که به طبع هر کدام مزیت ها و معایب خودشان را دارند و در ادامه به بررسی آنها به صورت جداگانه می پردازیم.

 

پنل‌های IPS و VA چه ویژگی‌هایی دارند؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که وقت خرید تلویزیون باید به آن توجه کنید، کیفیت صفحه‌ی نمایش تلویزیون است. صفحه‌ی نمایش، علاوه بر تاثیر روی سلامت چشم و کیفیت تصویر، در زمان پاسخدهی تلویزیون و سرعت عملکرد آن هم تاثیرگذار است. پنل‌های IPS‌ و VA جدیدترین پنل‌های استفاده شده در صفحه نمایش هستند.

 

تفاوت پنل‌ های IPS و VA در تلویزیون و نمایشگر

 

پنل (IPS (In-Plane Switching

پنل IPS یا پردازش افقی سال ۱۹۹۶ با معرفی هیتاچی وارد بازار شد. در این پنل پرکابرد، کریستال‌ها به‌صورت افقی هستند.

 • زاویه دید گسترده‌ای دارد.
 • سرعت پاسخدهی بیشتری دارد.
 • در برابر ضربه مقاوم‌تر است.
 • کنتراست کمتری دارد.
 • قیمت بیشتری دارد.
 • مصرف انژری پایین‌تری دارد.
 • فناوری و امکانات پیچیده‌تری دارد.

 

پنل (VA (Vertical Alignment

پنل VA یا چیدمان عمودی هم یکی از پنل‌های پرکاربرد است که در آن کریستا‌ل‌ها به صورت عمودی هستند.

 • زاویه دید محدودتری دارد.
 • سرعت پاسخدهی کمتری دارد.
 • در برابر ضربه حساس‌تر است.
 • کنتراست بالاتری دارد.
 • قیمت پایین‌تری دارد.
 • مصرف انرژی بیشتری دارد.
 • پراکندگی نور در این پنل بالاتر است.

 

پنل IPS و VA چه تفاوتی دارند؟

شباهت پنل‌ IPS و VA‌ این است که هر دو از خانواده صفحه نمایش‌های کریستالی هستند اما در جزئیاتی مانند وضوح تصویر، زاویه دید، سرعت عملکرد، مقاومت در برابر ضربه، دقت رنگ، مصرف انرژی و قیمت با هم تفاوت‌ دارند. هر کدام از این پنل‌ها، در ویژگی‌های خاصی کارنامه‌ی بهتری دارند و در فضاهای خاصی بهتر عمل می‌کنند؛ مثلاً یکی برای استفاده در خانه مناسب‌تر است و دیگری برای استفاده در اتاق کنفرانس و نمایش طرح‌های تخصصی. شناخت ویژگی‌های هر کدام از این پنل‌ها، باعث می‌شود با یک انتخاب مناسب، چشم و جیبتان را دراز مدت بیمه کنید. تلویزیون سامسونگ بیشتر از پنل های VA استفاده می کنند.

 

 • زاویه دید (پنل برتر: IPS)

زاویه دید تلویزیون، برای حفظ کیفیت تصویر از تمام زوایا اهمیت دارد؛ مثلاً برای اتاق‌های بزرگ و تماشای دسته‌جمعی تلویزیون، زاویه دید گسترده باعث می‌شود تمام افراد حاضر در گوشه‌کنار اتاق تصویر با کیفیت و رنگ‌های واضح‌تری ببینند و تصویر از گوشه‌ها محو نشود. مقایسه پنل IPS و VA نشان می‌دهد پنل‌ IPS زاویه دید گسترده‌تری دارد. پنل VA از زاویه دید ۲۰ درجه از مرکز، دچار افت کیفیت می‌شود ولی پنل IPS تا ۵۰ درجه کیفیت ثابتی دارد و حتی تا ۷۵ درجه هم کیفیتش را حفظ می‌کند؛ به‌همین دلیل IPS در محیط‌های شلوغ و بزرگ عملکرد بهتری دارد و نمره‌ی بالاتری می‌گیرد.

 

 • کنتراست (پنل برتر: VA)

کنتراست، نقش زیادی در طبیعی بودن و کیفیت تصویر دارد و توانایی و پتانسیل پنل را برای پخش تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقاط تصویر نشان می‌دهد. پنل VA به دلیل کنتراست بالا و رنگ‌های طبیعی و واضح، تصویرهای بهتری تحویل چشم‌هایتان می‌دهد و رنگ‌هایش طبیعی‌تر هستند. نسبت کنتراست پنل VA معمولا از ۳۰۰۰:۱ تا ۶۰۰۰:۱  است ولی کنتراست پنل IPS 1000:1 است.

 

 • رنگ (پنل برتر: VA)

از نظر وضوح و توانایی نمایش رنگ هم تلویزیون VA با قدرت بیشتری در صحنه حاضر می‌شود و این باعث می‌شود تصویر واضح‌تر و بهتری تحویل بگیرید؛ توانایی پخش یکنواخت و واضح رنگ سیاه در این پنل بالاست و رنگ‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسند؛ پنل VA می‌تواند رنگ‌های سیاه را با شدت نور ۰.۰۳۰ نیت نمایش دهد، در حالی که  پنل IPS تا ۰.۰۹۰ نیت توانایی دارد. (هرچه این عدد پایین‌تر باشد، وضوح تصویر بیشتر است.) مهم‌ترین مزیت پنل VA کیفیت تصویر بالاتر است و به‌همین دلیل این پنل بین کسانی که به کیفیت و عمق تصویر اهمیت می‌دهند، محبوب‌تر و پرطرفدارتر است.

 

 • قیمت (پنل برتر: VA)

پنل‌های VA‌ معمولاً ارزان‌تر و کم‌توقع‌تر هستند و قیمت کمتری نسبت به پنل‌های IPS دارند؛ البته قیمت تلویزیون به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

 • سرعت پاسخدهی (پنل برتر: IPS)

پنل IPS باهوش‌تر و حرف‌گوش‌کن‌تر است و در بیشتر موارد با سرعت بیشتری دستورها را اجرا می‌کند و تاخیر ورودی کم‌تری دارد؛ به‌همین دلیل اگر از خیل طرفداران بی‌شمار بازی‌های کامپیوتری هستید، مزیت پنل IPS این است که زودتر دستوراتتان را اجرا می‌کند و احتمال برنده شدنتان را بالا می‌برد.

 

چطور بهترین پنل را انتخاب کنیم؟

پنل IPS و VA هرکدام کمالات و حسن‌های خاصی دارند و برای فضاهای خاصی مناسب‌اند. در یک نگاه کلی توانایی هر کدام از پنل‌ها به‌صورت زیر است:

پنل IPS: اگر تلویزیون را برای یک فضای بزرگ و تماشای دسته‌جمعی می‌خواهید، پنل‌های IPS به دلیل زاویه دید گسترده‌تر انتخاب‌های بهتری هستند و از اطراف هم کیفیت تصویر را حفظ می‌کنند؛ همچنین اگر اهل بازی و انجام کارها در صفحه نمایش تلویزیون هستید، سرعت عملکرد بالای IPSها به یاری‌تان می‌شتابد. IPSها برای صفحه نمایش کامپیوتر هم بهتر از VAها عمل می‌کنند.

پنل VA: اگر می‌خواهید در یک فضای کوچک و کم‌نور تلویزیون تماشا کنید، اگر اهل فیلم هستید و می‌خواهید فیلم‌های موردعلاقه‌تان را با بهترین کیفیت ببینید، می‌توانید از وضوح تصویر پنل‌های VA لذت ببرید. پنل‌های VA برای استفاده‌های طولانی‌مدت، مناسب‌ترند، چون هوای چشم‌هایتان را دارند و کمتر راهی چشم‌پزشکی‌تان می‌کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.