سبد خرید :
محصول

سبد شما خالی است.

تکنولوژی کیوند (QNED) چیست؟ تلویزیون های کیوند چه ویژگی هایی دارند؟

تکنولوژی کیوند (QNED) چیست؟ تلویزیون های کیوند چه ویژگی هایی دارند؟

نام QNED بسیار شبیه به QLED است که تکنولوژی سامسونگ است و از آنجاکه این دو شرکت رقبای نزدیکی هستند این مقداری گیج کننده است. آیا یکی هستند ؟ آیا الجی از سامسونگ تقلید کرده است؟ آیا اصلا QNED جایگزین OLED خواهد شد؟ در این مقاله به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

 

تکنولوژی کیوند QNED یا تلویزیون کیوند چیست؟

QNED تکنیکی است که ال جی برای تمام تلویزیون های ال‌ای‌دی‌ 120 هرتزی در سال 2022 بکار برده است. این تکنیک نقاط کوانتومی را با صفحه نمایش نانوسل خود ال جی ترکیب میکنه که نتیجه‌ش میشه تصاویری با رنگ های غنی و روشنایی بالا. QNED که با نام دیود ساطع کننده نانو کوانتومی نیز شناخته می‌شود، نقطه کوانتومی، نور پس‌زمینه مینی LED و فناوری نانوسل ال‌جی را ترکیب می‌کند تا رنگ‌های خالص‌تر و طیف رنگی وسیع‌تری  در سطوح روشنایی بالا ارائه دهد. QNED ال جی درست مانند نئو کیولد سامسونگ کار می کند که از فناوری mini LED استفاده می کند. پرفروشترین تلویزیون کیوند ال جی تلویزیون ال جی QNED816 است که در اندازه های 55 و 65 و 75 اینچ موجود است.

 

تکنولوژی کیوند QNED یا تلویزیون کیوند چیست؟

 

کنتراست قدرتمند در تلویزیون کیوند

همه تلویزیون های کیوند (بجز QNED80 یا QNED81 و QNED7S) در لوکال دایمینگ از ‌mini LED استفاده میکنن. در حالت معمولی یه تلویزیون با لوکال دایمینگ موضعی نور پس زمینه رو در نقاط خاصی از صفحه نمایش کم میکنه و به این ترتیب نواحی تاریک روی صفحه تاریک تر میشه. اما تلویزیون های مینی ال‌ای‌دی، هزاران LED کوچک بعنوان نور پس زمینه دارن. تلویزیونای QNED الجی میتونن تا 2500 مورد ازاین ال‌ای‌دیا رو داشته باشن. این به این معنیه که نور پس زمینه میتونه در 2500 مکان مختلف کنترل بشه. درنتیجه تلویزیون QNED کنتراست فوق العاده قوی داره و تفاوت زیادی بین سفید روشن و سیاه مطلق وجود داره و صحنه های تاریک خیلی واقعی بنظر میرسن. تلویزیون ال جی 65QNED916 و همچنین تلویزیون ال جی 75QNED99  جز مدل های مینی ال ای دی است.

 

با این اوصاف QNED بهتر است یا OLED ؟

 با توجه به تمایل الجی به تلویزون های OLED معرفی تلویزیون QNED بسیار جالب و جای بحث است! الجی تاکید می کند که QNED جایگزین نیست بلکه زیرمجموعه اولد است. اما ظاهرا الجی می خواهد ارائه LCD های خود را تقویت کند تا از سامسونگ و سایر رقبا جا نماند، چون واضح است که همه خریداران نمی توانند اولد بخرند.
از نظر تئوری ساختار QNED می تواند چگالی عملکردی بیشتری نسبت به همه LED های صفحه تخت به دست آورد. صفحه های پشتی QNED می توانند سطح تابشی به اندازه 10 برابر پنل های OLED داشته باشند که بطور بالقوه بر محدودیت های شدت نور فناوری OLED غلبه می کند. به نظر می رسد حال حاضر تنها ایرادی که می تواند داشته باشد قیمت بالای آن است.

 

تصاویر رنگارنگ به لطف نانوسل کوانتومی

تکنیک دیگری که QNED را خاص می کند ترکیبی از یک لایه «نقطه کوانتومی» و «فیلتر نانوسل» به نام «کوانتوم نانوسل» است. هردوی این تکنیک ها از ذرات ریز استفاده می کنند که اطمینان حاصل می کنند تا حد امکان مناسب ترین رنگ به صفحه نمایش شما می رسد. نانوسل کوانتومی مانند یک فیلتر عمل می کند که ذرات نور غیرضروری را از نور پس زمینه فیلتر می کند.

به این ترتیب تصاویر، دارای غنی ترین و خالص ترین رنگ ها خواهند بود. این تکنیک همراه با mini LED باعث ایجاد بالاترین روشنایی می شود و به لطف هردوی اینها شما دیگر بازتاب های زیادی را روی صفحه نمایش نخواهید دید.

 

تصاویر رنگارنگ به لطف نانوسل کوانتومی

 

مزایای تلویزیون های QNED

از همه خوبیای کیوند گفتیم ولی حالا سوال اینه که چجوری میشه بودن این فناوری رو لمس کرد؟ چطورمیشه در عمل متوجه تکنولوژی QNED شد؟

  • به دلیل روشنایی بالا، این تلویزیونا برای تصاویر HDR بسیار مناسب هستن به لطف تفاوت زیاد بین  ناحیه های روشن و تاریک صفحه نمایش، یک تلویزیون QNED با mini LED ، جزئیات ظریف تری رو در سایه ها در تصاویر HDR نشون میده.

 

  • همچنین روشنایی بالای تلویزیونای کیوند باعث میشه انعکاس صفحه نمایش به حداقل برسه ؛ به این ترتیب میتونین به راحتی فیلمی با صحنه های تاریک رو در اتاقی روشن در طول روز تماشا کنین.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.